منو سایت

آیفون 15 بالاخره با پورت USB-C عرضه می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیفون 15 بالاخره با پورت USB-C عرضه می شود

یک آیفون با پورت USB-C زمانی غیرقابل تصور بود، اما طبق آخرین اخبار اپل، ما زودتر از آنچه فکر می کنید شاهد این تغییر خواهیم بود. پس از فشار قانونی و محدودیت‌ها بر روی کانکتور لایتنینگ، انتظار می‌رود کانکتور آیفون 15 و آیفون 15 پرو در سال جاری به USB-C تبدیل شود. برای اطلاع از آخرین اخبار آیفون 15 و USB-C، این مقاله را از ادامه مطلب دنبال کنید آنارماگوس با ما همراه باشید

نتیجه فشار نظارتی بر اپل

با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که چرا اپل سیاست خود را برای عرضه آیفون های با کانکتور USB-C تغییر داده است یکی از مهمترین آنها قوانین در حال ظهور در سراسر جهان است.

پس از چندین سال بحث، سرانجام اتحادیه اروپا رسماً با این استاندارد موافقت کرد “درگاه شارژ مشترک” به دست آورد. به نحوی که از سال 2024، تمام گوشی های هوشمند فروخته شده در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا باید از پورت USB-C برای شارژ استفاده کنند. این قانون شامل آیفون و حتی لوازم جانبی مانند AirPods می شود.

اپل با این قانون اجباری مخالفت کرد. استدلال او این بود که چنین قوانینی نوآوری را خفه می کند و منجر به تولید زباله های زیست محیطی می شود.

پس از موافقت اتحادیه اروپا با این قانون، قانونگذاران در ایالات متحده نیز حمایت خود را از این قانون اعلام کردند و خواستار تصویب قوانین مشابه شدند. سناتور الیزابت وارنر همچنین در پستی در توییتر درخواست خود را تکرار کرد و نوشت:

کاربران مجبور نیستند برای دستگاه های متفاوت و جدید خود شارژر بخرند. با همان استانداردها، می‌توانیم همه مشکلات را بدون زحمت، با هزینه کمتر و در نتیجه ضایعات کمتر برطرف کنیم.

کانکتور لایتنینگ را به usb-c تغییر دهید

کانکتور لایتنینگ را به usb-c تغییر دهید

سرانجام در اوایل ماه اکتبر این قانون با رای کامل اتحادیه اروپا رسما تصویب شد. این قانون با اکثریت قاطع 602 رای موافق، 13 رای مخالف و 8 رای ممتنع به تصویب رسید. برای محصولاتی که برای ارائه پورت USB-C بسیار کوچک هستند، استثناهایی برای این قانون وجود دارد.

سرانجام این قانون در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۱ به طور رسمی ثبت و اجرا شد. طبق این قانون، همه شرکت ها موظفند تا تاریخ 28 دسامبر 2024 در محصولات هوشمند جدید خود از این دستور پیروی کنند. از نظر فنی، اپل تا سال 2025 فرصت دارد تا به طور رسمی از مقررات USB-C پیروی کند. اما شایعات حاکی از آن است که این اتفاق زودتر خواهد افتاد.

آیا آیفون 15 از پورت USB-C استفاده خواهد کرد؟

مینگ چی کو، تحلیلگر محصولات اپل، اولین بار در سال 2019 پیش بینی کرد که اپل در سال 2021 یک آیفون بدون پورت عرضه خواهد کرد، اما این اتفاق نیفتاد. دلیل آن واضح است، زیرا فناوری های بی سیم به اندازه کافی قابل اعتماد و قدرتمند نیستند تا بتوانند به طور کامل کانکتورهایی مانند لایتنینگ و USB-C برای تبدیل شدن همچنین سرعت بارگذاری آنها آنچنان سریع نیست، اتصال داده آنها کند و غیر قابل اعتماد است و کاربران هنوز چنین چیزی را نپذیرفته اند.

آیفون بدون پورت هنوز توسط اپل در حال آزمایش و توسعه است و انتظار نداریم امسال یا سال آینده شاهد آن باشیم.

آیا آیفون 15 از پورت USB-C استفاده خواهد کرد؟

آیا آیفون 15 از پورت USB-C استفاده خواهد کرد؟

کانکتور لایتنینگ نیز به پایان عمر خود نزدیک می شود. هنگامی که برای اولین بار در سال 2015 با آیفون 5 معرفی شد، فیل شیلر اپل گفت که این رابط مدرن تا دهه آینده در بازار وجود نخواهد داشت. یک دهه از آن اعلامیه می گذرد و واضح است که لایتنینگ در مواردی مانند سرعت شارژ و انتقال داده از USB-C عقب است.

همه این موارد ما را به جایی که امروز هستیم هدایت می کند. مینگ چی کو ماه گذشته اعلام کرد که آیفون 15 امسال با USB-C برای شارژ و انتقال داده عرضه خواهد شد. این اطلاعات توسط بلومبرگ نیز تایید شده است.

گرگ جوسویاک، مدیر بازاریابی اپل همچنین به صراحت اعلام کرد که اپل چاره ای جز پیروی از قوانین اتحادیه اروپا ندارد و تأیید کرد که آیفون با USB-C به زودی در دسترس خواهد بود.

و در یک مقاله فایل های کد آیفون 15 و آیفون 15 پرو منتشر شد ما گزارشی منتشر کردیم که تأیید می‌کند این دستگاه‌ها به جای لایتنینگ، یک پورت USB-C خواهند داشت.

در همان زمان، گزارش ها حاکی از آن است که اپل همچنان در تلاش برای کنترل اکوسیستم لوازم جانبی آیفون است. یک گزارش می گوید که پورت USB-C آیفون 15 ممکن است دارای ویژگی های خاص محدود به کابل های مورد تایید اپل باشد.

در ماه مارس، مینگ چی کو از تغییر سرعت شارژ USB-C خبر داد آیفون 15 افزایش خواهد یافت با این حال، این سرعت های شارژ بیشتر به کابل های مورد تایید اپل محدود می شود. از سوی دیگر اتحادیه اروپا با شایعات مربوط به برنامه های اپل برای این محدودیت ها مخالفت کرده و محدود کردن تعاملات با شارژرها را غیرقابل قبول می داند.

آیفون 15 با پورت USB-C چه زمانی عرضه می شود؟

فایل کد منتشر شده آیفون 15 با پورت usb-c

فایل کد صادر شده توسط آیفون 15 با پورت usb-c

انتظار می رود اپل این آیفون را تا پایان پاییز امسال عرضه کند. انتظار می رود سری آیفون 15 و آیفون 15 پرو در ماه سپتامبر رونمایی و عرضه شوند.

نتیجه

یک آیفون با پورت USB-C قطعاً بسیاری از کاربران را خوشحال می کند، به خصوص آنهایی که قبلاً یک iPad یا Mac دارند که با USB-C کار می کند. از طرفی با توجه به تعداد زیاد کاربران آیفون، اپل با تغییر کانکتور لایتنینگ با انتقادات و مخالفت هایی مواجه خواهد شد، حتی اگر این تغییر در نهایت انتخاب درستی باشد. نطر شما چی هست؟ آیا این تغییر مفید خواهد بود یا خیر؟ نظرات خود را با ما در نظرات به اشتراک بگذارید.