منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • از صفر تا صد در دنیای ارزهای دیجیتال و راه اندازی بیت کوین و تتر

از صفر تا صد در دنیای ارزهای دیجیتال و راه اندازی بیت کوین و تتر

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از صفر تا صد در دنیای ارزهای دیجیتال و راه اندازی بیت کوین و تتر

امروزه استفاده از ارز دیجیتال پایدار تتر در بین کاربران و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال به قدری جا افتاده است که کمتر کسی می تواند به بازاری بدون تتر فکر کند. وقتی می‌بینیم که تبدیل تتر به ریال برای سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال در ایران در پلتفرم‌هایی مانند صرافی به آسانی انجام می‌شود، بازار بدون تتر برای ما عجیب به نظر می‌رسد. اما تتر در اواخر سال 2014 و اوایل سال 2015 راه اندازی شد و قبل از آن بازار ارز دیجیتال با بیت کوین، اتریوم و برخی ارزهای دیجیتال دیگر وجود داشت.

در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به دنیای ارزهای دیجیتال قبل از تتر بیندازیم و مشکلات و سختی‌های آن زمان و اقداماتی که تتر برای بهبود آن انجام داد را بررسی کنیم. در آینده با ما همراه باشید.

قبل از تتر چه اتفاقی برای دنیای ارزهای دیجیتال افتاد؟

برای اینکه بتوانیم در مورد وضعیت دنیای ارزهای دیجیتال قبل از تتر بحث کنیم، ابتدا باید بدانیم که ارزهای رمزنگاری شده چگونه و چه زمانی ایجاد شدند و سپس باید در مورد نقش Tether و چرایی نیاز به آن صحبت کنیم.

دنیای ارزهای دیجیتال و راه اندازی بیت کوین

احتمالا شما هم فکر می کنید که دنیای ارزهای دیجیتال با راه اندازی بیت کوین شروع شد. اما در واقع مدت ها قبل از بیت کوین، تلاش ها برای ایجاد ارزهای دیجیتال آغاز شده بود و نتیجه این تلاش ها در ارزهایی مانند E-Cash، E-Gold، Bit-Gold و مانند آن ظاهر شد. اما هر کدام از این ارزهای دیجیتال بنا به دلایلی مورد استقبال کاربران قرار نگرفت و یا پس از مدتی با مشکلات زیادی مواجه شدند.

در سال 2009، فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان را به نام بیت کوین راه اندازی کرد که منجر به انقلابی عظیم در صحنه تراکنش های مالی و ارزهای دیجیتال شد. در واقع، تمرکززدایی بیت کوین منجر به این تکامل شد، به همین دلیل است که بسیاری بیت کوین را اولین ارز دیجیتال می دانند. پس از بیت کوین، فورک های آن و همچنین سایر ارزهای دیجیتال الهام گرفته شده از بیت کوین ظاهر شدند که یکی از مهم ترین آنها اتریوم بود که توسط ویتالیک بوترین در اواخر سال 2013 معرفی شد و با امکان قراردادهای هوشمند، دنیای ارزهای دیجیتال را به شدت تحت تاثیر قرار داد. .

ویژگی های دنیای ارزهای دیجیتال قبل از تتر چه بود؟

دنیای ارزهای رمزپایه دارای ویژگی هایی بود که از یک سو باعث محبوبیت آن شد و از سوی دیگر مانعی برای ورود و سرمایه گذاری بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران در این بازار محسوب می شد. در ادامه نگاهی به برخی از این ویژگی ها خواهیم داشت.

فراز و نشیب های قوی

اولین ویژگی بازار ارزهای دیجیتال که تا حد زیادی در برخی از این ارزهای دیجیتال دیده می شود، نوسانات شدید است. ممکن است بپرسید نوسان شدید به چه معناست؟

در برخی از بازارهای مالی، مانند بازار سهام ایران، دامنه نوسان تعریف شده و قابل پیش بینی برای یک دارایی مشخص وجود دارد. مثلاً در بورس ایران می دانید که سهم شما در یک روز حداکثر 6+ تا 6 درصد نوسان می کند و بالا یا پایین می رود. بنابراین انتظار هیچ نوسان شدید ناگهانی در کوتاه مدت را نداشته باشید. اما بازار ارزهای دیجیتال اصلا اینطور نیست. یک خبر یا رویداد می تواند در مدت زمان کوتاهی مالکیت شما را چندین درصد کاهش دهد یا افزایش دهد. این میزان ریسک و نوسان ممکن است برای برخی از کاربران و سرمایه گذاران خوشایند و قابل قبول نباشد، اما در عین حال می خواهند از مزیت های ارزهای دیجیتال و انتقال دارایی ها در اینترنت استفاده کنند.

از صفر تا صد در دنیای ارزهای دیجیتال و راه اندازی بیت کوین و تتر

از صفر تا صد در دنیای ارزهای دیجیتال و راه اندازی بیت کوین و تتر

قبل از تتر، کاربران گزینه مطمئنی برای جلوگیری از نوسانات در زمان‌های خاص نداشتند و مجبور بودند یا به طور کامل از بازار خارج شوند و دارایی‌های خود را به پول نقد تبدیل کنند یا نوسانات شدید بازار را تحمل کنند.

ورود و خروج از بازار سخت، زمان بر و پرهزینه است

قبل از وجود تتر، بازار ارزهای دیجیتال مانند دریایی مواج و متلاطم بود که هیچ ساحلی برای ورود و خروج آسان نداشت. در واقع برای ورود به بازار لازم بود پول خود را به صرافی برده و مستقیماً به یکی از ارزهای موجود تبدیل کنید. این انتقال پول به صرافی و تبدیل آن معمولاً از نظر کارمزد زمان بر و پرهزینه بود.

این زمان‌بر بودن در بسیاری از موارد منجر به از دست دادن موقعیت‌های معاملاتی ارزشمند و سودآور شد که کاربران را عصبانی کرد. از طرفی هزینه ها و کارمزدها برای ورود به بازار بالا بود و در عمل با وجود این مشکلات، بسیاری از معاملات کوتاه مدت کاملا غیرممکن شد و یا صرفه جویی لازم را نداشت. همچنین پس از هر تراکنش، کاربر مجبور بود دوباره از بازار خارج شود تا در دام نوسان نیفتد که زمان بر بود و نیاز به ورود گران بعدی به بازار داشت که به عنوان مانعی برای معامله در بازار عمل می کرد.

هیچ واسطه ای بین ارزهای دیجیتال مختلف وجود ندارد

قبل از تتر، تغییر ارز دیجیتالی که می‌خواستید روی آن سرمایه‌گذاری کنید، بسیار سخت بود. باز هم باید یک بار از بازار خارج می شد یا یک واسطه برای تراکنش ارز دیجیتالی که می خواستید پیدا می کردید که در بسیاری از موارد وجود نداشت.

علاوه بر مشکلات ذکر شده، انتقال ارزهای رمزپایه ای که در آن زمان در بازار وجود داشت معمولاً زمان بر و پرهزینه بود.

ظهور تتر، یک ارز با ثبات، مشکلات را حل می کند

در سال 2014، شرکت iFinex مبدأ صرافی Bitfinex شرکت محدود Tether را طراحی کرد و ارز دیجیتال با ثبات مرکزی Tether را راه اندازی کرد. اما این ارز دیجیتال چه ویژگی هایی داشت که باعث محبوبیت آن شد؟

پلی برای ورود و خروج از بازار ارزهای دیجیتال

تتر توانست دارایی های دلاری خود را به عنوان معادل پول و دلار در بازار ارزهای دیجیتال با قیمت ۱ دلار و پشتیبانی قوی به بازار عرضه کند. به همین دلیل، کاربران دیگر مجبور نبودند پس از هر تراکنش دارایی های خود را نقد کنند و از بازار خارج کنند و هزینه ورود و خروج از صرافی و سختی و زمان را متقبل شوند.

قبل از تتر چه اتفاقی برای دنیای ارزهای دیجیتال افتاد؟

قبل از تتر چه اتفاقی برای دنیای ارزهای دیجیتال افتاد؟

کاربران پس از یادگیری شرایط ارز دیجیتال و انجام تراکنش ها، می توانند به راحتی دارایی های خود را در Tether ذخیره کنند. همچنین هر زمان که می خواستند وارد بازار شوند خیلی راحت تتر را می خریدند و در مواقعی که نیاز به خروج از بازار داشتند به راحتی تتر خود را به دلار تبدیل می کردند و با هزینه کمی از بازار خارج می شدند.

قیمت ثابت و پشتیبانی دلاری

تتر از ابتدا با پشتوانه و ذخیره دلارهای نقدی و شبه نقدی منتشر شد. قیمت هر تتر یک دلار آمریکا بود و به گفته تتر لیمیتد، یک دلار آمریکا به عنوان ذخیره برای هر تتر صادر شده نگهداری می شد. بدین ترتیب اولین و مهمترین ارز پایدار در بازار ارزهای دیجیتال متولد شد. این ویژگی تتر باعث شده است تا کاربران و سرمایه گذاران زمانی که می خواهند از نوسانات بازار در امان باشند، دارایی های خود را به تتر تبدیل کنند.

هزینه کمی

کارمزد تراکنش های تتر کمتر از بیت کوین، اتریوم و بسیاری از ارزهای دیجیتال است. تتر به تدریج توانسته است با انتشار بلاک چین های قوی تر و بهتری مانند Tron، کارمزدهای خود را کاهش دهد که این امر انتقال این ارز دیجیتال را برای کاربران مقرون به صرفه تر و راحت تر کرده است.

آخرین کلمه

به وضوح می توان دریافت که تتر نقش تسهیل کننده ای را در بازار ارزهای دیجیتال ایفا کرده است و بدون آن، تراکنش ها در این بازار با مشکلات فراوانی روبرو هستند.