منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • جزئیات مربوط به تراشه M2 به دلیل کاهش تقاضا متوقف شده است

جزئیات مربوط به تراشه M2 به دلیل کاهش تقاضا متوقف شده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جزئیات مربوط به تراشه M2 به دلیل کاهش تقاضا متوقف شده است

مدت زیادی از عرضه مک های اپل با تراشه M2 نمی گذرد، اما اکنون گزارش هایی مبنی بر توقف تولید تراشه M2 منتشر شده است. در این مقاله توسط آنارماگوس ما نگاهی به جزئیات پیرامون این خبر و دلایل پشت آن خواهیم انداخت.

گزارشی از زنجیره تامین اپل نشان می‌دهد که به دلیل تقاضای کم برای مک‌های دارای تراشه M2، تولید آن تراشه نیز به کلی متوقف شده است. این اولین باری است که اپل مجبور شد تراشه جدید خود را متوقف کند.

از ماه مارس، نیمی از تولید تراشه در خط تولید اپل از نوع تراشه M1 بود.

توقف تولید تراشه M2

توقف تولید تراشه M2

تراشه M2

در ماه ژانویه، اپل تراشه های M2، M2 Pro و M2 Max را در کنار مک بوک پرو و ​​مینی جدید خود معرفی کرد. در زیر برخی از گزارش های موجود برای این محصولات جدید آمده است:

مک بوک پروهای 14 و 16 اینچی اپل آنها از تراشه های M2 Pro و M2 Max استفاده می کنند. علاوه بر این ارتقا، مواردی مانند ارائه Wi-Fi 6E برای اولین بار، بهبود HDMI در صفحه نمایش 8K و غیره. در این مک بوک ها به ویژگی های عملکردی آن ها اضافه شده است.

لازم به ذکر است تراشه جدید M2 Pro دارای پردازنده 12 هسته ای و پردازنده گرافیکی 19 هسته ای. همچنین به کاربران اجازه می دهد تا 32 گیگابایت حافظه داخلی اضافه کنند.

تراشه M2 Max عملکرد بهتری نسبت به همتای جدید خود دارد. بنابراین یک GPU 38 هسته ای پهنای باند دو برابری را برای حافظه یکپارچه و همچنین توانایی اضافه کردن 96 گیگابایت حافظه یکپارچه و غیره را در اختیار کاربران قرار می دهد.

مک مینی جدید با تراشه های M2 و M2 Pro عرضه شد. تراشه M2 Pro دارای پردازنده 12 هسته ای و پردازنده گرافیکی 19 هسته ای با حداکثر 32 گیگابایت رم است.

مک مینی جدید با تراشه M2 در مقایسه با همان مک با تراشه M1 در ویرایشگر عکس قرابت تا 2.5 برابر سریعتر در فناوری ProRess Transcode در Final Cut Pro و 4.2 برابر سریعتر در بازی دهکده مقیم شیطان در بازی تا 2.8 برابر سریعتر اجرا می شود.

جزئیات تراشه M2 Pro و M2 Max

جزئیات تراشه M2 Pro و M2 Max

توقف تولید تراشه M2

به گفته الک، تولید تراشه M2 به مدت 2 ماه متوقف شده است. این در حالی است که TSMC در مورد توقف این محصول چیزی نگفته است.

از سوی دیگر بر اساس گزارش های زیر، تولید تراشه M2 تایید شده است.

اپل تولید System-On-C (SoC) در مک بوک ها با تراشه M2 را از ژانویه تا فوریه متوقف کرد.

در حالی که برخی از تولیدات این شرکت از ماه مارس آغاز شده است، تخمین زده می شود که تنها نیمی از تولید سال گذشته باشد.

در ژانویه و فوریه، TSMC تایوان 5 قطعه مربوط به ویفر تراشه M2 را به OSAT ارسال نکرد. این امر باعث شد اپل متوجه کاهش تقاضا برای مک بوک M2 شود و تولید آن را متوقف کند.

نظرات مختلف در مورد چرایی توقف تولید پردازنده M2

در زیر برخی از نظرات کاربران محصولات اپل را مشاهده می کنید که دلایل کاهش خرید مک بوک های جدید را نشان می دهد.

قیمت ها در اروپا وحشتناک است. بنابراین خرید مک بوک M2 را کاهش دهید.

آیا این قیمت های عجیب تعجب آور است؟ چگونه مدل های پایه بد با قیمت های نجومی عرضه می شوند؟

این در حالی است که آمکونا که مسئولیت بسته بندی تراشه را بر عهده دارد، ضرر کرد زیرا با توقف تولید تراشه M2 به مدت 2 ماه سفارشات بسته بندی خود را از دست داد و نتوانست کاری انجام دهد.

یکی از کارکنان صنعتی این شرکت گفت:

بخشی که به بسته بندی تراشه M2 در Amcona اختصاص داشت، به اصطلاح Apple Line، بسته بندی سایر اقلام را غیرممکن کرد.

روزهای سخت برای مک

در سه ماهه آخر سال 2022، درآمد اپل از فروش مک 7.74 میلیارد دلار بود که نسبت به 10.85 میلیارد دلار در سه ماهه آخر سال 2021 کاهش قابل توجهی داشت.

MacBook Pro M2 هارد تایمز

MacBook Pro M2 هارد تایمز

در اینجا برخی از نظرات تیم کوک، مدیر عامل اپل در مورد روزهای سخت برای مک به دلیل کاهش تقاضا آورده شده است:

ما روزهای سختی را برای مک بوک پروهای جدید در پیش داریم، زیرا مک بوک پرو سال گذشته با تراشه M1 بسیار موفق بود، اما پس از آن با یک محیط اقتصادی سخت و نوسانات ارزی مواجه شدیم.

صنعت کامپیوتر بسیار چالش برانگیز است. اگرچه اکنون دوران سختی را پشت سر می گذاریم، اما قطعاً جایگاه خوبی در بازار خواهیم داشت و تقاضا برای این محصول جدید اپل نیز افزایش خواهد یافت.

با توجه به مطلب فوق مشخص می شود که تقاضا برای مک بوک پرو M2 کمتر از آنچه اپل تصور می کرد بوده و همین امر باعث شده تا تولید تراشه M2 به مدت 2 ماه متوقف شود.