منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • معرفی و بررسی آخرین نکات امنیتی آیفون در iOS 16

معرفی و بررسی آخرین نکات امنیتی آیفون در iOS 16

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی و بررسی آخرین نکات امنیتی آیفون در iOS 16

یکی از ویژگی های جدید iOS 16 طراحی مجدد صفحه قفل و ویژگی های جذاب آن. اما در زیر آن پوست زیبا، سیستم عامل جدید دارای ویژگی های حریم خصوصی و امنیتی جدیدی است که برای محافظت از داده ها و اطلاعات شخصی کاربران طراحی شده است. اگر به امنیت آیفون خود اهمیت می دهید، ادامه مطلب را بخوانید آنارماگوس با ما همراه باشید تا 5 نکته امنیتی آیفون را که همراه با iOS 16 ارائه می شود، به شما ارائه دهیم.

در اینجا نکات امنیتی آیفون در iOS 16 آورده شده است

معرفی ویژگی های امنیتی جدید آیفون در iOS 16

معرفی ویژگی های امنیتی جدید آیفون در iOS 16

پاسخ امنیتی سریع

در حال حاضر iOS مانند macOS و iPadOS این قابلیت را دارد پاسخ امنیتی سریع کاربران آیفون را فراهم می کند. در این قابلیت اپل می تواند بدون نیاز به آپدیت کل سیستم عامل، آپدیت های امنیتی را انجام دهد. در iOS 15، به روز رسانی های امنیتی به آپدیت iOS بستگی دارد و شما باید به روز رسانی کامل را انجام دهید. اما با پاسخ سریع امنیتی، به‌روزرسانی‌های امنیتی برای اپل آسان‌تر و سریع‌تر می‌شوند.

قابلیت پاسخ سریع امنیتی آیفون

قابلیت پاسخ سریع امنیتی آیفون

وقتی آیفون خود را به iOS 16 به‌روزرسانی می‌کنید، اپل دستگاه شما را طوری تنظیم می‌کند که به‌روزرسانی‌های امنیتی را به‌طور خودکار نصب کند. در صورت تمایل می توانید این قابلیت را از مسیر زیر غیرفعال کنید:

Settings > General > Software Updates > Automatic Updates

جالب اینجاست که حتی زمانی که این ویژگی غیرفعال است، برخی از فایل های امنیتی سیستم همچنان به طور خودکار در پس زمینه به روز می شوند.

حالت قفل

نکات امنیتی آیفون - حالت قفل شده

نکات امنیتی آیفون – حالت قفل شده

حالت قفل که در ابتدا برای مقابله با نرم افزارهای جاسوسی مانند Pegasus NSO معرفی شد، سطح امنیتی بسیار بالایی را برای دارندگان دستگاه هایی که ممکن است در برابر حملات سایبری آسیب پذیر باشند، فراهم می کند. افرادی مانند روزنامه نگاران، فعالان، سیاستمداران و مقامات دولتی از جمله این افراد هستند. حالت قفل، بسیاری از ویژگی های آیفون مانند پیام رسانی و مرور وب را محدود یا غیرفعال می کند.

همانطور که قبلا در مقاله ارائه شد عملکرد حالت قفل ما گفتیم حالت قفل، فرآیندهایی مانند انواع پیوست پیام، تماس‌های FaceTime از افراد بدون مخاطب و عملکرد مرورگر وب را محدود یا مسدود می‌کند. همانطور که اپل توضیح می دهد، حالت قفل برای جلوگیری از حملات سایبری است. به همین دلیل اکثر افراد به دلیل محدودیت های ذکر شده نباید آن را درج کنند. حالت قفل به طور پیش فرض غیرفعال است و می توانید از مسیر زیر آن را فعال کنید:

تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > حالت قفل

کلیدهای عبور

کلیدهای دسترسی یکی دیگر از نکات امنیتی آیفون یک روش جدید احراز هویت است که جایگزین مناسبی برای رمزهای عبور در iOS 16 است. این ویژگی بر اساس استاندارد FIDO با مشارکت اپل، گوگل و مایکروسافت ارائه شده است. کلیدهای عبور از طریق یک سیستم کلیدی کار می کنند. کلید عمومی در سرور وب سایت و کلید دوم خصوصی و در دستگاه کاربر ذخیره می شود. در آیفون و سایر دستگاه‌هایی که دارای احراز هویت بیومتریک هستند شناسه چهره یا شناسه را لمس کنید همچنین برای تأیید یک رمز عبور برای احراز هویت یک کاربر در یک وب سایت یا برنامه استفاده می شود.

ویژگی محافظت از رمز عبور آیفون

ویژگی محافظت از رمز عبور آیفون

کلید دستگاه و کلید وب سایت باید یکسان باشند تا بتوانید به سیستم موجود وارد شوید. از آنجایی که کلید دستگاه خصوصی است و فقط متعلق به کاربر است، نمی توان آن را دزدید یا فاش کرد. به زبان ساده، کاربر می تواند رمز عبور خود را برای ورود به وب سایت یا اپلیکیشن انتخاب کرده و با استفاده از Face ID یا Touch ID آن را تایید کند. بنابراین، هیچ نام کاربری، رمز عبور یا احراز هویت دیگری مورد نیاز نیست.

Passkeys روی همه دستگاه‌های اپل دارای iOS 16، iPadOS 16 و macOS Ventura کار می‌کند. هر کلید ایجاد شده در یک سیستم عامل از طریق iCloud Keychain بین دستگاه های مختلف یک کاربر همگام سازی می شود. علاوه بر این، رمزهای عبور محلی و آنهایی که با iCloud رد و بدل می شوند، رمزگذاری شده و غیرقابل خواندن هستند. اگرچه این ویژگی هنوز دسترسی محدودی دارد، اما ابزار ارزشمندی است که نفوذ مهاجمان به حساب‌ها را دشوار می‌کند.

رمزگذاری و محافظت از یادداشت ها

رمزگذاری و محافظت از یادداشت ها از نکات امنیتی آیفون

رمزگذاری و محافظت از یادداشت ها از نکات امنیتی آیفون

اگرچه قابلیت قفل و رمزگذاری یادداشت ها در برنامه Notes جدید نیست، اما در iOS 16 وجود دارد. به عنوان یکی از نکات امنیتی آیفون، می توانید یادداشت های خود را رمزگذاری کنید و با استفاده از رمز عبور خاص یا احراز هویت Face ID یا Touch ID مشاهده کنید. .

بیش از یک راه برای محافظت از یادداشت ها وجود دارد، اما سریع ترین راه این است که انگشت خود را روی پوشه مورد نظر نگه دارید و ضربه بزنید. اعلامیه قفل دست زدن به

هنگامی که کاربر از یک یادداشت محافظت می کند، یک کلید 16 بایتی از رمز عبور کاربر با استفاده از PBKDF2 و SHA256 تولید می شود. یادداشت و تمام پیوست های آن با حالت (AES-GCM) رمزگذاری شده اند. (AES-GCM) یک رمز بسیار امن است که یکپارچگی رمزنگاری بیشتری را فراهم می کند و سریعتر از حالت های رمزگذاری مانند CBC است. شکستن این نوع رمز عبور با روش های محاسباتی فعلی تقریبا غیرممکن است، اما بدانید که هیچ دستگاهی کاملا امن نیست.

بررسی ایمنی

بررسی ایمنی - نکات امنیتی آیفون

بررسی ایمنی – نکات امنیتی آیفون

یکی دیگر از ویژگی های امنیتی جدید در iOS 16، بررسی ایمنی است. این ابزار برای افرادی طراحی شده است که در معرض خطر خشونت خانگی یا سوء استفاده از سوی بستگان یا شریک زندگی خود هستند. این ویژگی به کاربر اجازه می دهد تا به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده با دیگران، پیام ها و زمان رویارویی مجوزهای حریم خصوصی سیستم را محدود و بازنشانی کنید. آنها همچنین می توانند به سرعت هر رمز عبور مرتبط با iPhone و Apple ID خود را تغییر دهند.

اپل بررسی ایمن را به شرح زیر توصیف می کند:

هر زمان که امنیت شخصی شما به خطر افتاد، می توانید از آیفون خود استفاده کنید بررسی ایمنی برای توقف سریع اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با افراد یا برنامه‌ها استفاده کنید.

در شرایط خطرناک، این عملکرد به عنوان یک دکمه وحشت عمل می کند. این قابلیت را از مسیر زیر فعال کنید:

تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > بررسی امنیتی

همانطور که دستگاه های ما یکپارچه تر می شوند، نیاز به محافظت از امنیت داده ها و حریم خصوصی و البته قابلیت های امنیتی نیز افزایش می یابد. حتی اگر هیچ یک از نکات امنیتی آیفون که در بالا ذکر کردیم توجه شما را جلب نکرد، لازم است که آیفون خود را مرتباً به آخرین نسخه iOS به روز کنید. این قطعا شکاف ها و باگ های امنیتی دستگاه شما را بهبود و رفع می کند.

همچنین برای اطمینان از امنیت و حریم خصوصی آیفون خود، ۷ دلیل ایمن تر بودن آیفون نسبت به اندروید همچنین بخوانید