منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • معروف ترین موزه های آسیا که حتما باید ببینید

معروف ترین موزه های آسیا که حتما باید ببینید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معروف ترین موزه های آسیا که حتما باید ببینید

بسیاری از مردم دنیا بازدید از موزه ها را یکی از کارهای اصلی و ضروری هر سفر می دانند. موزه‌ها مؤسسه‌هایی هستند که برای بررسی آثار و شواهد قدیمی‌تر از زمان حال و بررسی بقایای افراد گذشته و محیط زیست در هر منطقه ایجاد می‌شوند. بنابراین بازدید از هر موزه ای را می توان چیزی شبیه به بازدید از بخشی از گذشته زمین دانست که با تمرکز بر یک منطقه ما را با آن نقطه از زمین آشنا می کند. چقدر با موزه ها آشنایی دارید؟ آیا می دانید 5 موزه پربازدید آسیا کدامند؟ با مطالعه مقاله زیر با این موزه ها آشنا شوید.

توپکاپی، موزه ای در یک قصر باستانی

Topkapı Sarayı، توپکاپی یا توپکاپی استانبول، یکی از جاذبه های گردشگری شهر استانبول است که همه نام آن را شنیده اند. این کاخ در دوران شکوه پادشاهان عثمانی ساخته شده و محل سکونت بسیاری از پادشاهان این سلسله بوده است. پس از پایان خلافت عثمانی بر ترکیه، توپکاپی به موزه ای دیدنی تبدیل شد که اسرار زندگی حاکمان این دوره تاریخی از ترکیه را به نمایش می گذارد.

پربازدیدترین موزه های آسیا
پربازدیدترین موزه های آسیا

موزه توپکاپی بیش از 500 سال است که علاوه بر نمایش اتاق ها و اقامتگاه های سلاطین در معرض دید عموم، جذابیت آثار هنری روی دیوارها و معماری زیبا را نیز دارد. مثلا سر یکی از اتاق های موزه ابیاتی به زبان فارسی روی کاشی نوشته شده که بسیار تاثیرگذار است. علاوه بر این، برخی اتاق ها حاوی گنجینه های سلطنتی و تکه هایی از زندگی پادشاهان است که بسیار جالب است.

یکی از اتاق های مهم موزه توپکاپی به قرن ها قبل از دوران عثمانی باز می گردد. بزرگترین موزه اشیای پیامبر اسلام در جهان در بخشی از کاخ برای علاقه مندان به تاریخ اسلام بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این، برخی از آثار هنری از فرهنگ ملل همسایه نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است. به نظر می رسد کسانی که در استانبول هتل رزرو کرده اند و قصد سفر به این شهر زیبا را دارند، حداقل باید چند ساعت از روز خود را به بازدید از این موزه دیدنی اختصاص دهند.

موزه اتحاد یکی از جدیدترین موزه های دبی است

موزه اتحاد دبی با مساحتی در حدود 26000 متر مربع از دیگر موزه های امارات است. ساختمان این موزه با معماری مدرن طراحی شده و دارای ساختمان بسیار زیبایی است که جدای از سالن های نمایشگاهی دارای قسمت های مختلفی مانند سالن کنفرانس و سالن تئاتر می باشد. اگر قصد اقامت در یکی از هتل های دبی را دارید، به موزه اتحاد مراجعه کنید تا این ساختمان زیبا را از نزدیک ببینید و با تاریخ امارات متحده عربی در تالارهای موزه بیشتر آشنا شوید.

موزه اتحاد مکانی است که آثار و میراث اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و نظامی امارات متحده عربی در آن جمع آوری، نگهداری و به نمایش گذاشته می شود. این موزه برای نمایش زندگی مردم امارات متحده عربی در زمینه های مختلف و عمدتاً سیاسی تأسیس شده است. یکی از رویکردهای مهم در موزه اتحاد نشان دادن چگونگی اتحاد مردم در شیخ نشین های خلیج فارس است که منجر به تشکیل امارات متحده عربی شد و عملا تاریخ این کشور را نشان می دهد. موزه اتحاد دارای 8 گالری است که هر کدام بخشی از تاریخ این کشور را نشان می دهد.

موزه ملی ایران چند بخش دارد؟

موزه ملی ایران مهمترین موزه کشور عزیزمان در زمینه باستان شناسی است که مجموعه ای از گنجینه های تاریخی مربوط به ایران باستان و دوران اسلامی را به نمایش می گذارد. موزه ملی ایران که بسیاری آن را موزه ایران باستان می شناسند دارای دو ساختمان مجزا است که اولین آن موزه ایران باستان است و در سال 1316 افتتاح شد. ساختمان ایران باستان آثار و اشیای پیش از تاریخ مربوط به دوره های تاریخی را به نمایش می گذارد. ایران

این مقالات را نیز بخوانید:

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

ساختمان موزه دوم، یعنی. موزه دوران اسلامی مربوط به آثار باستان شناسی پس از اسلام است که در سال 1375 افتتاح شد. موزه ایران باستان دارای آثار غنی از هزاران سال پیش، از دوران شکل گیری تمدن ایران است. آثاری که در موزه ایران باستان می بینید بیانگر دستاوردهای فناورانه ایرانیان در طول قرن ها، رشد اقتصادی و ثروت فرهنگ و تمدن، هنر این کشور کهن است.

اگر قصد رزرو هتل در تهران را دارید و می توانید چند ساعتی را به بازدید از موزه اختصاص دهید، حتما به موزه ملی ایران واقع در خیابان سی تیر بروید تا آثاری از دوران پارینه سنگی تا پایان هزاره چهارم را ببینید. قبل از میلاد در موزه ماقبل تاریخ، و در موزه تاریخ آثاری از اواخر هزاره چهارم قبل از میلاد تا پایان دوره ساسانی را ببینید.

موزه تمدن اسلامی شارجه

برای کسانی که به امارات سفر کرده اند و علاقه مند به موزه هستند، بازدید از موزه تمدن اسلامی در شارجه می تواند نکته جالبی باشد. این موزه یکی از موزه های امارات است که تمدن اسلامی را به نمایش می گذارد و محققان و کسانی که تاریخ اسلام را مطالعه می کنند می توانند با دست پر از این موزه خارج شوند.

موزه تمدن اسلامی در شارجه، پایتخت فرهنگی و هنری امارات متحده عربی واقع شده است. در این موزه آثاری مانند نسخ خطی آثار هنری و سکه های ضرب شده از دوره عباسیان و امویان که مربوط به تاریخ سده های نخستین اسلامی در ایران است به نمایش گذاشته شده است. در این موزه آثاری از پادشاهان عثمانی و مغول نیز وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید.

معماری موزه تمدن اسلامی شارجه به اندازه آثارش دیدنی است. معماری این موزه ارتباط تنگاتنگی با موضوع آثار موزه دارد و ساخت آن از طرح های مساجد الهام گرفته شده است. موزه تمدن اسلامی یکی از زیباترین موزه های شارجه است.

موزه موزاییک استانبول متعلق به دوران پیش از اسلام است

اگر در استانبول هستید و می خواهید از حال و هوای پادشاهان عثمانی و دوران اسلامی جدا شوید، به موزه موزاییک استانبول بروید که یکی از دیدنی ترین موزه های استانبول است. در این موزه می توانید موزاییک های زیبا و منحصر به فرد روم باستان را ببینید که متعلق به دوره های مختلف بیزانس است.

موزه موزاییک استانبول
موزه موزاییک استانبول

موزاییک های این موزه را می توان بهترین موزاییک های دوران روم و روم باستان دانست که دارای مضامین مختلفی از زندگی روزمره گرفته تا افسانه ها و طبیعت است و هیچ کدام فضای مذهبی ندارند. موزه موزاییک استانبول در بازار آراستا قرار دارد و در فاصله کمی از آن بقایای کاخ بزرگ بیزانس وجود دارد.