منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مک مینی M2 و مک مینی M1; کدام گزینه بهتر است؟

مک مینی M2 و مک مینی M1; کدام گزینه بهتر است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مک مینی M2 و مک مینی M1; کدام گزینه بهتر است؟

در 17 ژانویه 2023، اپل مک مینی خود را با تراشه منتشر کرد M2 اپل سیلیکون آشکار شد در این مقاله ما Mac Mini M2 و Mac Mini M1 را با هم مقایسه خواهیم کرد. در ادامه این بخش از آنارماگوس با ما بمان.

اگرچه معرفی این نمونه جدید از مک مینی اپل در ماه های ابتدایی سال بسیار غیرمنتظره بود، اما در کنار این معرفی، اپل برخی از ویژگی های آن را نیز به روز کرد. مهمتر از همه، در کنار مک مینی جدید، از تراشه جدید خود به نام M2 Pro نیز رونمایی کرد که در این مک مینی جدید تعبیه شده است.

از آنجایی که Mac Mini یکی از ارزان ترین محصولات اپل است، ارتقا Mac Mini M1 به این مک جدید بسیار آسان تر از سایر گزینه ها است. همچنین این محصول جدید اپل می تواند با تراشه خود ویژگی های مختلفی را به نمایش بگذارد.

مک مینی M2 و مک مینی M1

در مرحله اول جدولی با مشخصات کامل سه مدل مک مینی مشاهده می کنید و در یک نگاه با شباهت ها و تفاوت های آنها آشنا می شوید.

مک مینی M2 و مک مینی M1; کدام گزینه بهتر است؟

طراحی و ظاهر مک مینی M2 و مک مینی M1

مدت هاست که طراحی مینی مک های اپل تغییر نکرده است و به گفته بسیاری از کاربران این یکی از ویژگی های مثبت این محصول اپل است که قدرت آن را نشان می دهد.

زمانی که مک مینی M1 معرفی شد، اپل ظاهر آلومینیومی مک را حفظ کرد، اما در داخل این محصول تراشه اینتل را به طور کامل حذف کرد و از تراشه M1 خود استفاده کرد. این یک تغییر بزرگ برای اپل بود.

مک مینی فوق دارای ابعاد 1.4 در 7.7 اینچ بود که نشان دهنده لوگوی اپل و محل پورت ها و اتصالات بود.

مک مینی M2 معرفی شد

مک مینی M2 معرفی شد

حالا اپل با معرفی مک مینی 2 بدون هیچ تغییری در ظاهر، تمایز آن را از نسخه قبلی مک مینی بسیار دشوار کرده است تا جایی که توانایی تشخیص این دو در یک نگاه کاملاً به وجود می آید. غیر ممکن تنها تفاوتی که اپل به آن اشاره کرد افزایش ابعاد مک مینی جدید 1.41 در 7.5 اینچ است خیلی هم به چشم نمی آید.

از نظر وزن، Mac Mini M1 مشابه مدل قبلی خود است و وزن آن حدود 2.6 پوند با روکش آلومینیومی است. این مقدار در مک مینی M2 جدید یکسان باقی می ماند، اما در مک مینی پرو M2 به 2.8 افزایش یافته است. این تفاوت وزن بین این دو محصول احتمالا به دلیل سیستم خنک کننده متفاوت به کار رفته در مک مینی M2 است.

پردازنده و حافظه در Mac Mini M2 و Mac Mini M1

Mac mini M1 همانطور که از نامش پیداست از تراشه M1 استفاده می کند. این محصول از یک پردازنده 8 هسته ای (4 هسته با کارایی بالا و 4 هسته کم مصرف) استفاده می کند که سرعت آن در نسخه های عملکرد مربوطه 3.2 گیگاهرتز است.

همراه با پردازنده فوق الذکر، M1 SoC جدید دارای پردازنده گرافیکی 16 هسته ای و موتور عصبی است. این موتور عصبی مسئول بخش یادگیری سیستم مک است که می تواند تا 11 تریلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام دهد. همچنین در این چیپست Apple One پردازنده سیگنال تصویر داخلی و یک منطقه امن استفاده شده است.

تراشه M2 Pro قدرتمندتر از M2 و M1 است

تراشه M2 Pro قدرتمندتر از M2 و M1 است

در تراشه Apple M2 نیز همان روند تراشه فوق ادامه یافته است اما فرکانس ساعت آن از 3.2 به 3.49 GH افزایش یافته است. علاوه بر این، موتور عصبی آن بهبود یافته و قادر است 15.8 تریلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام دهد.

اکنون نوبت به تراشه M2 Pro رسیده است. این تراشه در دو مدل عرضه می شود:

  • پردازنده 10 هسته ای (6 هسته مولد و 4 هسته کارآمد)
  • پردازنده 12 هسته ای (8 هسته مولد و 4 هسته کارآمد)

حافظه یکپارچه در سیلیکون اپل

هنگام مقایسه Mac Mini M2 و Mac Mini M1 باید به این نکته توجه داشت تراشه سیلیکون اپل دارای حافظه یکپارچه برای تمام CPU، GPU و سایر قطعات SOC است. در تراشه های دیگر، این به عنوان مخازن جداگانه برای هر قطعه تعریف می شود. این یکی از ویژگی های مثبت اپل سیلیکون است.

با چیپست M1 می توانید بین 8 یا 16 گیگابایت حافظه را انتخاب کنید. همچنین سرعت پهنای باند حافظه 68.25 گیگابایت بر ثانیه است و M1 Pro و M1 Max آن را پوشش می دهند.

در چیپست M2 می توانید بین 8 یا 16 یا 24 گزینه انتخاب کنید. همچنین پهنای باند حافظه به 100 گیگابایت بر ثانیه رسید. M2 Pro دو گزینه 16 و 32 گیگابایتی را به کاربران ارائه می دهد و پهنای باند حافظه 200 گیگابایت بر ثانیه دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های تراشه M2 استفاده از موتور رسانه ای است موتور رسانه خب این موتور در تراشه M1 وجود نداشت. Media Engine از موتورهای ویدئویی و رمزگشاهای تخصصی مانند ProRes و ProRes RAW برای عملکرد بهتر در برنامه های ویرایش ویدیو استفاده می شود.

تراشه M1 می تواند رمزگشایی و رمزگذاری ویدیوی H.264 و HEVC را انجام دهد، اما فاقد ProRes و ProRes RAW است.

نتایج معیار مقایسه Mac Mini M2 و M1

در تست‌های Geekbench، بنچمارک‌های به‌دست‌آمده از هر دو تراشه M2 و M1 این را نشان می‌دهند سرعت تراشه M2 در هر حالت بالاتر از تراشه M1 است.

لازم به ذکر است که تراشه M2 Pro هنوز بنچمارک نشده است و اعداد آن قابل مقایسه با دو تراشه دیگر نیست. عملکرد گرافیکی M2 Pro در Affinity Photo 2.5 برابر و در Final Cut Pro 4.2 برابر سریعتر از کدک های ProRes است.

یکی از تست های Geekbench این را نشان می دهد Mac Mini Pro M2 با 12 هسته و 16 گیگابایت رم عملکرد بسیار بهتری نسبت به Mac Mini با تراشه M1 Max دارد. همه این موارد نشان می دهد که تراشه M2 Pro یک چیپست تمام عیار است، اما تا زمانی که آزمایشات کامل نشود، هیچ مدرکی دال بر برتری آن نداریم.

گرافیک مک مینی M2 و مک مینی M1

تراشه M1 کمترین تعداد هسته های گرافیکی را در بین تمام مدل های تراشه M1 داشت. بنابراین، در مک مینی با تراشه M1، تنها امکان انتخاب گزینه پردازنده گرافیکی 8 هسته ای وجود داشت. در همین حال، تراشه M2 دارای کارت گرافیک 10 هسته ای در مقایسه با M1 در بازی است. دهکده رزیدنت ایول 35 درصد سریعتر اجرا می شود.

لازم به ذکر است که هر نوع تراشه M2 Pro دارای یک پردازنده گرافیکی متفاوت است. این بدان معناست که یک CPU 10 هسته ای با یک پردازنده گرافیکی 16 هسته ای عملکرد کاملا متفاوتی نسبت به یک پردازنده 12 هسته ای با یک پردازنده گرافیکی 19 هسته ای دارد.

در Mac Mini با تراشه M2 Pro Resident Evil Village را 2.8 برابر سریعتر از Mac Mini M1 اجرا می کند.

پردازنده های گرافیکی مک مینی M2 و مک مینی M1

پردازنده های گرافیکی مک مینی M2 و مک مینی M1

از نمایشگرها پشتیبانی می کند

یکی از ایرادات عجیب Mac Mini M1 این است که فقط از دو نمایشگر پشتیبانی می کند. در همین حال، سایر تراشه های M1 می توانند صفحه نمایش بیشتری را پشتیبانی کنند. این تراشه توانایی درایو صفحه نمایش 6K با فرکانس 60 هرتز و صفحه نمایش 4K با فرکانس 60 هرتز را دارد.

در تراشه M2 تعداد نمایشگرهای تحت پوشش تغییر نکرده است و همچنان از دو نمایشگر پشتیبانی می کند، اما گزینه اول نمایشگر 6K 60 هرتزی و گزینه دوم نمایشگر 5K 60 هرتز در تاندربولت یا 60 هرتز از طریق HDMI است.

در همین حال، تراشه M2 Pro کمی ارتقا یافته و قابلیت پشتیبانی از 3 نمایشگر را دارد. دو نمایشگر 6K 60HZ از طریق Thunderbolt و یک صفحه نمایش 4K از طریق HDMI. انواع دیگر پیکربندی در این تراشه موجود است. به عنوان مثال، کیفیت 8K روی نمایشگر 60 هرتزی از طریق HDMI یا نسخه 4K در 240 هرتز.

لازم به ذکر است که به دلیل داشتن حافظه یکپارچه پردازنده گرافیکی با سایر قطعات موجود، می تواند کیفیت بالاتری را به کاربران ارائه دهد. یعنی که نه تنها حجم بیشتر حافظه بر کیفیت عملکرد گرافیکی M2 و M2 Pro تأثیر می گذارد، بلکه میزان پهنای باند حافظه نیز در این مورد نقش دارد.

اتصالات در مک مینی M1 و M2

تمام نقاط اتصال یا پورت های Mac Mini M1 عبارتند از:

  • یک پورت اترنت گیگابیتی که می توان آن را به نسخه 10 گیگابیتی ارتقا داد.
  • یک پورت HDMI
  • جک 5 میلی متری هدفون
  • دو پورت Thunderbolt 4 با 40 GB/S در قالب های DisplayPort، Thunderbolt 3، USB 4 و اتصالات مشابه نسل های قبل قابل استفاده است.
  • دو پورت USB-A با قابلیت دریافت حداکثر 5 گیگابایت بر ثانیه.
پورت های مورد استفاده در Apple Mac Mini

پورت های مورد استفاده در Apple Mac Mini

مشخصات و تعداد پورت های تراشه M2 تغییری نکرده است و تراشه M2 Pro نیز با دریافت دو پورت Thunderbolt اضافی بهبود یافته است.

علاوه بر لینک های بالا و در قسمت بی سیم مک باید گفت که مک مینی ام 1 از وای فای 6 و بلوتوث 5 پشتیبانی می کند. مک مینی ام 2 و ام 2 پرو نیز به وای فای 6 ای و بلوتوث 5.3 ارتقا یافته اند. .

فضای ذخیره سازی مک مینی M2 و مک مینی M1

Mac mini M1 و Mac mini M2 دارای گزینه های حافظه SSD 256 و 512 گیگابایتی و همچنین 1 و 2 ترابایت هستند. این مقدار فضای ذخیره سازی در Mac mini M2 Pro از 512 گیگابایت شروع می شود و از گزینه های دیگر 1، 2، 4 و 8 ترابایتی پشتیبانی می کند.

اپل با دور شدن از تراشه اینتل، امکان ارتقای فضای ذخیره سازی را از کاربران سلب کرد. یعنی که اکنون در مک های دارای تراشه های سیلیکونی اپل امکان ارتقای فضای ذخیره سازی وجود ندارد و باید از گزینه های خارجی یا فضاهای شبکه استفاده کنید.

قیمت

برای اطلاع از قیمت هر مک مینی باید به جدول ارائه شده در بالا مراجعه کنید. به طور کلی، Mac Mini M2 و M1 با مشخصات مشابه از نظر قیمت پایه با یکدیگر رقابت می کنند، زیرا Mac Mini جدید 100 دلار ارزان تر از همتای 2020 خود است. این ممکن است به دارندگان Mac Mini M1 اجازه دهد تا بدون متحمل شدن به Mac Mini M2 ارتقاء دهند. تلفات.

قیمت های نشان داده شده در جدول، مقادیر پایه محصولات است، به این معنی که هنگام ارتقاء هر یک از آنها به موارد پیشرفته تر و بالاتر، باید هزینه اضافی پرداخت شود.

سایر مشخصات مینی مک اپل

شایعات از اجزای خارجی مک مینی خود را به روز کنید شنیده‌ایم که اگر به نتیجه برسد، مسیر کاملاً متفاوتی را در مسیر خود طی می‌کند و طرفداران خودش را جذب می‌کند. برای تضمین کمال ذکر شده باید منتظر ارائه آن باشیم.

عملکرد Mac mini M2 Pro و Mac Studio

عملکرد Mac mini M2 Pro و Mac Studio

Mac Mini M2 Pro برای افرادی که یک مک حرفه ای می خواهند اما قیمت آن را نمی خواهند جذاب است مک استودیو برای پرداخت

امیدواریم با مطالعه مقاله بالا به تفاوت ها و شباهت های مک مینی ام 2 اپل و مک مینی ام 1 پی ببرید و بتوانید مطابق با نیاز خود یکی از لپ تاپ های کوچک اپل را تهیه کنید. برای اطلاع از تمام ویژگی ها مک مینی M2 روی لینک کلیک کنید.