منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • همه چیز درباره قفل اثر انگشت و مزایا و معایب آن

همه چیز درباره قفل اثر انگشت و مزایا و معایب آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
همه چیز درباره قفل اثر انگشت و مزایا و معایب آن

آیا هنوز از قفل استاندارد درب خانه خود استفاده می کنید؟ قفل های زنجیر یا معمولی امروزه در برابر دزدانی که هر روز می گذرد در مهارت های خود پیچیده تر می شوند کافی نیست و باید از روش های هوشمندانه تری علیه آنها استفاده کرد. بنابراین، ارتقاء قفل های منزل خود به قفل های هوشمند مانند قفل های اثر انگشتی ممکن است برای شما بهتر باشد. در این مقاله تصمیم داریم با قفل اثر انگشتی، ویژگی ها، مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شویم.

قفل اثر انگشت چیست؟

قفل های اثرانگشتی نوعی قفل هوشمند هستند که به جای استفاده از کلید از اثر انگشت افراد برای باز کردن درب استفاده می کنند. برای اینکه قفل درب کار کند، ابتدا باید اطلاعات اثر انگشت خود را وارد کنید. پس از ورود به سیستم، سیستم امنیتی قفل اثر انگشت شما را با داده های ذخیره شده تأیید می کند. اگر اثر انگشت مطابقت داشته باشد، در باز می شود، در غیر این صورت قفل فرمان باز کردن قفل را صادر نمی کند.

این بررسی های امنیتی بلافاصله انجام می شود. در واقع آنقدر سریع هستند که باز کردن درب با اثر انگشت سریعتر از باز کردن در با کلید است. از آنجایی که اثر انگشت برای هر فردی منحصر به فرد است، این روش ورود بیومتریک هم ایمن تر و هم کارآمدتر از کلیدها است.

همانطور که اشاره کردیم قفل اثر انگشتی تنها یکی از انواع قفل های هوشمند است و انواع مختلفی از قفل های هوشمند وجود دارد که ارزش آشنایی با آنها را دارد. اگر می خواهید در مورد قفل هوشمند بیشتر بدانید، توصیه می کنیم مقاله با قفل هوشمند به نگرانی های امنیتی خانه خود پایان دهید.

قابلیت قفل اثر انگشت

قفل اثر انگشتی ویژگی های زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

ورود بدون کلید

قابلیت قفل اثر انگشت

قابلیت قفل اثر انگشت

برای باز کردن قفل درب نیازی به ارائه کلید فیزیکی ندارید. اثر انگشت ثبت شده شما تنها چیزی است که نیاز دارید.

گزینه را غیر فعال کنید

اگر جلسه یا رویدادی دارید، می‌توانید ویژگی اسکن اثر انگشت را غیرفعال کنید. به این ترتیب شما می توانید تا زمانی که بخواهید اجازه دسترسی نامحدود را بدهید.

با باتری کار می کند

بیشتر قفل های بیومتریک با باتری های قلیایی یا لیتیومی تغذیه می شوند. برخی از دستگاه ها حتی گزینه ای برای اتصال به برق در مواقع اضطراری دارند.

کلید مکانیکی

وقتی باتری دستگاه شما تمام می شود، همچنان می توانید با استفاده از کلید مکانیکی وارد خانه خود شوید.

مدیریت متمرکز

می توانید مدیری را برای قفل اثر انگشت انتخاب کنید که اثر انگشت او به عنوان کلید اصلی عمل می کند. او با اثر انگشت خود می تواند تعداد کاربرانی که اجازه بازدید دارند را کنترل کند. همچنین می تواند کاربران را در لیست سیاه قرار دهد تا دیگر اجازه ورود به ملک را نداشته باشند.

صفحه کلید برای شناسایی بیشتر

این کار نیاز به اثر انگشت و رمز عبور روی قفل هوشمند شما دارد که امنیت را افزایش می دهد.

رابط LCD

این اطلاعات در حین نصب همراه با پیام های صوتی نمایش داده می شود. همچنین هنگامی که می خواهید قفل دستگاه را باز کنید، وضعیت قفل اثر انگشت را نشان می دهد.

مواد با استحکام بالا

برای جلوگیری از ورود نیرو از مواد با استحکام بالا مانند فولاد فلزی در قفل اثر انگشت استفاده شده است.

ضد ضربه، ضد سرقت، ضد زنگ و ضد خش

اینها ویژگی هایی هستند که یکپارچگی دستگاه را بهبود می بخشند و امنیت و حفاظت را افزایش می دهند.

مزایای استفاده از قفل اثر انگشت

مزایای استفاده از قفل اثر انگشت

مزایای استفاده از قفل اثر انگشت

قفل های اثر انگشتی مزایای منحصر به فردی دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

دسترسی آسان

قفل اثرانگشتی درب این مزیت را دارد که می‌تواند چندین اثر انگشت را ذخیره کند، بنابراین در صورت تمایل می‌توانید به تمام خانواده و دوستان خود دسترسی دائم یا موقت بدهید. همچنین می توانید قفل را با اثر انگشت خود از طریق گوشی هوشمند خود باز یا بسته کنید.

امنیت

مشکل قفل های سنتی این است که کلیدها به راحتی تکرار می شوند. از طرفی قفل های اثر انگشتی درب فاقد کلید هستند و فردی که اثر انگشتش ثبت نشده است نمی تواند وارد خانه شود.

قفل اتوماتیک

با قفل های اثر انگشتی، لازم نیست نگران باز ماندن درب باشید. زیرا هنگام خروج یا ورود درب به صورت خودکار بسته می شود و اجازه ورود به فردی که اثر انگشتش ثبت نشده است را نمی دهد.

ترک نکردن کلید

تقریباً همه کلیدهای خود را گم کرده یا جا گذاشته اند. با قفل اثر انگشت، دیگر منتظر نمی‌مانید تا کسی در را باز کند. با این قفل به راحتی می توانید وارد خانه شوید.

مقرون به صرفه تر

خرید قفل درب اثر انگشتی ممکن است در ابتدا گران به نظر برسد، اما در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. قفل های بیومتریک توانایی مقاومت در برابر تمام شرایط آب و هوایی (گرم یا سرد) را بدون زنگ زدگی یا نیاز به نگهداری دارند. ناگفته نماند که برای کلیدهای بیشتر پول خرج نخواهید کرد.

معایب قفل اثر انگشتی

قفل های اثرانگشتی مانند هر قفل دیگری دارای نقاط ضعفی هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

عدم شناسایی اثر انگشت

اگر بریدگی، جای زخم یا خراش های دیگری روی نوک انگشتان خود دارید، ممکن است قفل اثر انگشت شما را تشخیص ندهد.

در هنگام قطع برق کار نمی کند

همانطور که در بالا ذکر شد، قفل های اثر انگشت با باتری کار می کنند و در صورت از بین رفتن باتری، با برق کار می کنند. اگر قفل مورد نظر با سیستم قفل مکانیکی یکپارچه نباشد، در صورت قطع برق از کار می افتد.

آخرین کلمه

با قفل اثرانگشتی می توانید گامی در جهت امنیت بهتر در خانه یا محل کار خود بردارید. شاید خرید این قفل نسبت به قفل های سنتی گرانتر باشد، اما با ویژگی ها و مزایایی که دارد، ارزش استفاده از آن دوچندان می شود.

منبع: lockly