منو سایت

چت صفر تا 100 GPT و سیری. کی بهتره؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چت صفر تا 100 GPT و سیری. کی بهتره؟

در سال های اخیر، هوش مصنوعی گسترش یافته و در نتیجه دستیارهای صوتی و ربات های گفتگوی مختلفی ایجاد کرده است. چت JPT و سیری اپل دو دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) هستند که به حل مشکلات کاربران کمک زیادی می کنند. در این مقاله توسط آنارماگوس ما آنها را با هم مقایسه می کنیم.

سیری مدت زیادی است که در دسترس کاربران محصولات اپل قرار گرفته است، اما Chat JPT ربات جدیدی است که به دلیل پاسخگویی به زبان طبیعی به کاربران در مدت زمان کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

GPT Chat و Siri

اگرچه هدف هر دو ربات ذکر شده پاسخگویی به سوالات کاربران است و کاربران می توانند با صحبت با آنها به پاسخ آن ها دست یابند، اما نحوه کار آنها متفاوت است.

سیری

اپل با ارائه سیری به عنوان دستیار مجازی شخصی در دستگاه‌های آیفون، آی‌پد، مک و هوم پاد به مشتریان خدمات ارائه می‌کند. سیری سوالات را از طریق پردازش زبان طبیعی درک می کند و از طریق فناوری تشخیص گفتار به کاربران پاسخ می دهد. با استفاده از سیری نیازی به تایپ نیست و می توانید به صورت هندزفری با دستگاه ارتباط برقرار کنید.

با استفاده از سیری، کاربران می توانند پیام های متنی، ایمیل، تماس های تلفنی، مسیرها، سفارش غذا و غیره ارسال و دریافت کنند. یعنی که سیری در زمان کوتاهی اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می دهد و سرعت کار آنها را افزایش می دهد.
در نهایت سیری زندگی را برای کاربران دستگاه های اپل آسان کرده است.

چت JPT

ChatGPT توسط OpenAI توسعه یافته است. طبیعی بودن گفتار این ربات کاربران بسیاری را به سمت خود جذب کرد. هدف از ایجاد JPT Chat ارائه یک ربات چت بسیار روان به کاربران است که کاملاً با چت ربات های مبتنی بر قانون سنتی متفاوت است. با استفاده از ربات‌های سنتی تنها بر اساس کلمات کلیدی و عبارات می‌توان پاسخ گرفت، اما در چت JPT می‌توانید با زبان و گفتار طبیعی بر اساس هر نوع سؤال و جمله‌ای پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت کنید.

امکان ادغام چت JPT در برنامه های مختلف موجود در Apple Watch، iPhone و Mac وجود دارد. این بدان معنی است که هنگام مقایسه اهداف عملی ChatGPT و Siri، ربات پیشرفته ChatGPT برنده می شود.

تفاوت های اصلی بین چت GPT و سیری

برای بررسی دقیق تر، باید GPT Chat و Siri را به صورت موردی با هم مقایسه کنیم و به مزایا و معایب هر کدام اشاره کنیم. اساساً در برخی موارد ChatGPT بهتر است و در برخی موارد سیری.

مهمترین تفاوت بین چت GPT و سیری

مهمترین تفاوت بین چت GPT و سیری

فن آوری

هر یک از این دو ربات مبتنی بر هوش مصنوعی روش‌های متفاوتی برای دریافت، پردازش و سپس ارسال پاسخ به کاربران دارند.

سیری برای پاسخگویی به یک سری دستورات خاص طراحی شده است که از NLP (پردازش زبان)، یادگیری ماشینی و فناوری تشخیص صدا در فرآیند پاسخگویی به سوالات کاربر برای ارائه بهترین پاسخ به کاربر استفاده می کند. به طور طبیعی پاسخ های ارسال شده بر اساس تاریخچه جستجوی آیتم کاربر، اطلاعات متنی و جستجوهای قبلی است.

ChatGPT برای پاسخ دادن آزادانه به سوالات کاربران طراحی شده است و بر روی حجم زیادی از داده ها آموزش دیده است تا بتوانیم به تمامی سوالات کاربران به صورت دوستانه و به دور از هرگونه تعهد پاسخ دهیم. این ویژگی در چت JPT آن را به یک ربات دوستانه و آگاه تبدیل کرد.

امنیت

سیری اطلاعات کاربران را به طور کامل به صورت محلی در دستگاه آنها ذخیره می کند و سپس قبل از انتقال به سرورهای اپل، آنها را رمزگذاری می کند و امنیت کاربران را حفظ می کند. ویژگی‌های دیگری مانند انصراف از اشتراک‌گذاری پیام‌های صوتی Siri برای ایجاد یک محیط امن و برای اهداف تحقیق و توسعه Siri وجود دارد.

از سوی دیگر، در چت GPT، به دلیل وجود داده های متنی بسیار گسترده، ممکن است حریم خصوصی کاربر نقض شود، اما از آنجایی که چت ها قابل حذف هستند و در این حالت هیچ سابقه جستجوی کاربر ذخیره نمی شود، کاربر می تواند سعی کند مکالمات شما را خصوصی نگه دارد. .

دقت پاسخ در چت GPT و سیری

دقت پاسخ های Siri و ChatGPT

دقت پاسخ های Siri و ChatGPT

اگرچه دقت هوش مصنوعی در پاسخ به سوالات کاربران خوب است اما در کارهای حرفه ای این میزان دقت بسیار مهم است.

همانطور که در بالا ذکر شد، سیری برای پاسخ به سؤالات خاصی طراحی شده است که به منابع مختلفی مانند پایگاه داده اپل یا برخی منابع خارجی بستگی دارد. به همین دلیل نمی تواند به همه انواع سؤالات به طور دقیق پاسخ دهد.

با وجود اینکه JPT Chat می تواند پاسخ های کامل و متنی تری را در اختیار شما قرار دهد، اما به دلیل اینکه مجموعه ای از درس های متنی را دریافت کرده است که بر اساس آن به کاربران پاسخ می دهد، ممکن است در برخی زمینه ها با پاسخ های اغراق آمیز مواجه شوید.

پاسخ به سوالات در مورد رویدادهای جاری

لازم به ذکر است که نسخه رایگان فعلی GPT Chat بر اساس اطلاعات دریافتی تا سپتامبر 2021 آموزش داده شده است. بنابراین نمی تواند به سوالات مربوط به رویدادهای پس از آن تاریخ پاسخ دهد، مانند وضعیت آب و هوا در حال حاضر و آینده. این باعث محبوبیت بیشتر سیری می شود.

پاسخ به سوالات تاریخی

چت GPT و سیری در پاسخ به سوالات تاریخی بسیار مفید هستند، با این تفاوت که سیری به شما پاسخ یک کلمه ای می دهد و چت جی پی تی پاسخ های طولانی و کامل را در اختیار کاربران قرار می دهد.

به سوالات خلاقانه پاسخ دهید

سیری با پاسخ دادن به سوالات باز، لیستی از وب سایت های مرتبط را به شما نشان می دهد، اما JPT Chat توضیح کامل و خلاقانه ای به شما می دهد که اگرچه ممکن است در برخی موارد اشتباه باشد، اما همه چیز را روشن می کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که سیری تنها در مناطق خاصی پاسخ می‌دهد و کاربران را در مناطق دیگر به گوگل واگذار می‌کند. JPT Chat می تواند مانند یک متخصص پاسخ های کامل و دقیق را ارائه دهد.

تسلط در مکالمه

هدف اصلی و اولیه طراحی سیری انجام وظایف کاربر مانند برقراری تماس تلفنی یا ارسال پیام است. به همین دلیل به سوالات کاربران به صورت ساده و مختصر پاسخ می دهد و بیشتر بر انجام سفارشات آنها تمرکز دارد.

از سوی دیگر، JPT Chat برای دیدار با کاربران در همه زمینه ها و روانی کلی گفتار افراد طراحی شده است. بنابراین، وقتی با ChatGPT چت می کنید، احساس می کنید دارید با یک انسان صحبت می کنید.

استفاده می کند

استفاده از GPT Chat در دستگاه های مختلف

استفاده از GPT Chat در دستگاه های مختلف

اگرچه سیری یک دستیار صوتی شخصی در دستگاه های اپل است، اما امکان ادغام آن با سایر برنامه ها مانند برنامه های پیام رسانی یا موسیقی وجود دارد.

JPT Chat یک ربات جهانی است که حتی در زمینه تولید محتوا، سیستم توصیه تجاری و موارد دیگر پاسخگو است. این در حالی است که سیری در این زمینه ها ضعیف است. به عبارت دیگر ChatGPT یک دستیار شخصی منحصر به فرد است که به تمام سوالات کاربران در پلتفرم های مختلف پاسخ می دهد.

تفاوت بین ChatGPT و Siri

برای درک بهتر تفاوت های Chat GPT با سایر دستیاران هوش مصنوعی، لازم است به ویژگی های منحصر به فرد این ربات اشاره کنیم.

گفتگوی انسانی

این ربات سعی می کند مانند یک انسان به کاربران پاسخ دهد و این یکی از مهم ترین و خاص ترین ویژگی های چت JPT است.

چت های قبلی را ذخیره کنید

اگرچه کاربران می توانند تاریخچه چت خود را برای محافظت از حریم خصوصی خود پاک کنند، JPT Chat سعی می کند با به خاطر سپردن مکالمات گذشته پاسخ های شخصی به کاربران ارائه دهد. این در حالی است که سیری برای اجرای دستورات مورد نظر کاربران برنامه ریزی شده است.

یک دستیار شخصی عملی

JPT Chat بر اساس دانش گسترده خود به کاربران در زمینه های مختلف حرفه ای و مشاوره کمک می کند. ویژگی جدید دیگری در این ربات وجود دارد که نتایج موتورهای جستجو را بررسی می کند تا پاسخ های دقیق تری به کاربران ارائه دهد.

در سایر موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی، ایجاد فرصت هایی برای GPT-4 LLM در موتور جستجو بینگ متعلق به مایکروسافت یا بارد هوش مصنوعی (براساس مدل زبان LAMBDA) مرتبط با گوگل، هر یک از آنها برتری خود را نشان می دهند و این نبرد بین موتورهای هوش مصنوعی طرفداران را برای امتحان کردن هر یک به هیجان می آورد.

موتور جستجوی بینگ مایکروسافت

موتور جستجوی بینگ مایکروسافت

آخرین کلمه

JPT Chat و Siri در پاسخ دادن به سوالات عالی هستند، اما کمی ضعیف تر هستند زیرا سیری برای این منظور ساخته نشده است و همچنین به یک اسکریپت در دستگاه اپل کاربر متکی است.

یکی دیگر از نقاط ضعف سیری عدم تشخیص گفتار و لهجه کاربران مختلف در سراسر جهان است و همچنین فقط برای دستگاه های اپل طراحی و در دسترس است نه برای همه پلتفرم ها!

همچنین در سیری امکان تشخیص صدای کاربر در محیط شلوغ وجود ندارد و صداهای محیطی که باعث ایجاد نویز می شوند پاسخ نادرست را در پی خواهند داشت. اپل در تلاش برای حل این مشکل است و NLP را برای سیری آزمایش می کند.

یکی از بزرگترین مشکل JPT چت این است که بیشتر بر اساس نوشتن و تایپ برنامه ریزی شده است و همین مشکل برای افرادی که در نوشتن مشکل دارند آزاردهنده است و آنها را به سمت اشباع سوق می دهد.

امیدواریم با مطالعه مقاله فوق بتوانید با GPT چت و سیری به خوبی آشنا شوید و بهترین ابزار را برای کار خود انتخاب کنید. دانستن در مورد نحوه استفاده از GPT Chat در iPhone و iPad یا چت GPT در اپل واچ مشاهده مطالب مرتبط