منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه میانبرهای صفحه کلید مک بوک ایجاد کنیم؟

چگونه میانبرهای صفحه کلید مک بوک ایجاد کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه میانبرهای صفحه کلید مک بوک ایجاد کنیم؟

میانبرهای صفحه کلید مک برای گزینه ها Command-Z، فرمان-C و Command-V محدود نیستند؛ این بدان معنی است که میانبرهای صفحه کلید جدیدتر را می توان به راحتی در هر نسخه از macOS ایجاد کرد. در این مقاله از Enarmag با نحوه انجام این کار آشنا خواهید شد.

به طور معمول، برنامه‌های موجود میانبرهای صفحه کلیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که در هنگام انجام کارهای رایج استفاده می‌شوند. بدیهی است که این میانبرها مانند میانبرهای سیری در iOS 16 به کاربران کمک می کند تا پروژه ها را سریعتر به پایان برسانند و به عبارت دیگر، کاربران دیگر نیازی به جستجو در منوهای گرافیکی ندارند.

علی‌رغم این ویژگی‌های داخلی در برنامه‌ها، برخی اقدامات تکراری دیگر وجود دارد که افراد معمولاً روی صفحه‌کلید خود استفاده می‌کنند، اما برنامه‌ها ترکیبات پیش‌فرض برای آن ندارند. در این مواقع می توانید میانبرهای صفحه کلید منحصر به فردی برای افزایش سرعت کار ایجاد کنید.

مراحل اساسی در ایجاد میانبرهای صفحه کلید

برای هر کار رایانه ای یا هر عمل دیگری، ابتدا باید بررسی کنید که آیا میانبر مورد نظر شما از قبل در مک وجود دارد یا خیر. برای انجام این کار، باید لیست میانبرهای از پیش تعریف شده macOS و همچنین لیست میانبرهای خاص برنامه را مرور کنید تا مطمئن شوید میانبر در لیست نیست. علاوه بر این، برخی از برنامه ها مانند Adobe CC روشی را برای ایجاد میانبرهای ویژه در خود برنامه ارائه می دهند. اما معمولا این اتفاق نمی افتد.

ایجاد میانبرهای صفحه کلید در مک

ایجاد میانبرهای صفحه کلید در مک

لازم به ذکر است که میانبرهای صفحه کلید فقط در مواردی قابل استفاده هستند که از قبل در منوی برنامه موجود هستند. میانبرهای جدید را نمی توان برای عملکردهایی مانند باز کردن برنامه و موارد دیگر تعریف کرد. در این موارد ابزارهای دیگری مانند میانبرهای اپل استفاده شده.

در نهایت مراقب باشید که از ترکیب کلیدهای موجود مجددا استفاده نکنید، زیرا می توانند با یکدیگر تداخل داشته باشند و مثلاً پروژه تکمیل شده را بدون ذخیره و ناتمام ببندند.

نحوه ایجاد میانبرهای صفحه کلید

در گوشه سمت چپ بالای صفحه، روی لوگوی اپل کلیک کنید. سپس در macOS Montrei یا نسخه های قدیمی تر، تنظیمات سیستم در نسخه ضربه بزنید macOS Venturaتنظیمات سیستم در همین قسمت است. مرحله بعدی باید گزینه باشد صفحه کلید را انتخاب کنید و سپس روی تب میانبرها در مونتری یا میانبرهای صفحه کلید در Ventura دست زدن به

حالا در پنل سمت چپ گزینه App Shortcuts را انتخاب کنید.

ایجاد میانبرهای صفحه کلید در مک

ایجاد میانبرهای صفحه کلید در مک

در پنل سمت راست، لیستی از تمام میانبرهای صفحه کلید مخصوص این برنامه وجود دارد. این میانبرها دارای علامتی در سمت چپ هستند که نشان می دهد فعال یا غیرفعال هستند. اگر هیچ میانبری به لیست اولیه اضافه نشده باشد، تنها گزینه است منوی راهنما را نشان دهید می تواند دیده شود. هر میانبر مسیر منو و دستور را در مرکز نشان می دهد و میانبرهای صفحه کلید مربوطه را در سمت راست نشان می دهد.

برای افزودن میانبر جدید، روی نماد (+) زیر لیست در سمت راست کلیک کنید. در این مرحله یک پنجره برای شما ظاهر می شود. اکنون باید برنامه هدفی را که می خواهید میانبر برای آن فعال شود، انتخاب کنید. بدیهی است که اگر مسیر منوی چندین برنامه یکسان باشد، این میانبر صفحه کلید برای همه آنها قابل تعریف است. اما معمولا فقط یک برنامه با این میانبر وجود دارد.

با کلیک کردن بر روی +، میانبرهای صفحه کلید را اضافه کنید

با کلیک کردن بر روی +، میانبرهای صفحه کلید را اضافه کنید

برنامه مورد نظر را برای ایجاد میانبر صفحه کلید انتخاب کنید

برنامه مورد نظر را برای ایجاد میانبر صفحه کلید انتخاب کنید

در بخشی از عنوان منو، مسیر فرمان و سپس خود فرمان را وارد کنید. اگر دستور تولید شده یک دستور کاملا منحصر به فرد باشد، نیازی به وارد کردن مسیر آن نیست. نکته مهم این است که هر سطح با کمک است -> جدا از یکدیگر به عنوان مثال، برای صادرات صفحات پروژه خود به عنوان مایکروسافت ورد، دستوری که باید وارد کنید به صورت زیر است:

…File->Export to->Word

مسیر و دستور مربوط به میانبر را وارد کنید

مسیر و دستور مربوط به میانبر را وارد کنید

میانبرهای صفحه کلید در واقع همان ترکیب کلیدهایی هستند که می توان از آنها برای اجرای دستور مورد نظر استفاده کرد. در قسمت ورودی متن کلیک کنید و همزمان کلیدهای Command را نگه دارید. حالا یک کلید ترکیبی برای اجرای دستور در فیلد مربوطه نمایش داده می شود. اگر این ترکیب را اشتباه وارد کرده اید و قصد دارید کلید ترکیبی دیگری را تنظیم کنید، باید فشار دهید درست کلیک کنید و سپس دستور وارد شده را تغییر دهید.

میانبر صفحه کلید میانبر جدید را وارد کنید

میانبر صفحه کلید میانبر جدید را وارد کنید

پس از ایجاد میانبر مورد نظر، بر روی گزینه اضافه کردن کلیک کنید، اکنون میانبر جدید به لیست در پنل سمت راست زیر برنامه اضافه می شود. برای اطمینان از اینکه میانبر ایجاد شده به درستی کار می کند، بهتر است قبل از بستن پنجره مربوطه آن را تست کنید.

میانبر صفحه کلید به لیست اضافه شد

میانبر صفحه کلید به لیست اضافه شد

نحوه حذف یا تغییر میانبر صفحه کلید

برای تغییر و اصلاح یا حذف میانبرهای صفحه کلید، موارد زیر را انجام دهید:

لوگوی اپل -> تنظیمات سیستم -> صفحه کلید -> زبانه میانبرها -> میانبرهای برنامه

حالا میانبر مورد نظر را در لیست پیدا کنید سپس برای تغییر آن روی گزینه ضربه بزنید عنوان منو یا میانبر صفحه کلید کلیک. در نهایت، وقتی کارتان تمام شد، روی قسمت خالی صفحه ضربه بزنید تا تغییرات شما ذخیره شود. قبل از بستن پنجره، میانبر ایجاد شده را دوباره امتحان کنید.

راهی برای رفع میانبرهای صفحه کلید

راهی برای رفع میانبرهای صفحه کلید

برای حذف یک میانبر هدف، روی آن در لیست کلیک کنید و سپس روی نماد کلیک کنید (-) برای حذف کامل از لیست انتخاب کنید.

با کلیک کردن روی (-) میانبرهای صفحه کلید را حذف کنید

با کلیک کردن روی (-) میانبرهای صفحه کلید را حذف کنید

ایجاد میانبرهای صفحه کلید ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما هنگامی که اولین میانبر خود را ایجاد کردید، آن را دوست خواهید داشت و مطمئناً میانبرهای صفحه کلید بیشتری ایجاد خواهید کرد. در هر صورت توجه داشته باشید که میانبرهای زیاد شما را گیج می کند، پس در استفاده از این دستور مراقب باشید.

اگر می‌خواهید درباره جابجایی و مخفی کردن Dock در MacOS اطلاعات بیشتری کسب کنید، با کلیک بر روی این عنوان به مقاله مربوطه Enarmag هدایت خواهید شد.