منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • یک آموزش جامع در مورد نحوه تنظیم مجدد مک بوک قبل از فروش

یک آموزش جامع در مورد نحوه تنظیم مجدد مک بوک قبل از فروش

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
یک آموزش جامع در مورد نحوه تنظیم مجدد مک بوک قبل از فروش

اگر قصد دارید مک خود را بفروشید یا به دلایلی می خواهید آن را ریست کنید، بسته به مدل مک و نسخه macOS که دارید، مراحل مختلفی باید انجام دهید. لازم به ذکر است که هر دو macOS Ventura و Monterey مانند iOS دارای یک گزینه تنظیم مجدد هستند. برای آموزش ریست کردن دسکتاپ مک بوک و مک در ادامه این مقاله آنارماگوس با ما همراه باشید

نکته: قبل از اینکه مک خود را ریست کنید، حتما از اطلاعات آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر از macOS Big Sur یا نسخه های قبلی استفاده می کنید، باید از سیستم iCloud، iMessage و FaceTime در مک خود خارج شوید. البته خروج از حساب های دیگرتان هم ضرری ندارد. برای آن جاده تنظیمات سیستم و سپس حساب های اینترنتی دنبال کنید همچنین می توانید اتصال بلوتوث دستگاه های مختلف را با مک خود قطع کنید.

نحوه ریست کردن دسکتاپ مک بوک و مک

در زیر به روش های مختلف بازنشانی مک بوک در نسخه های مختلف سیستم عامل macOS Ventura، Monterey، Big Sur و نسخه های قدیمی تر خواهیم پرداخت:

چگونه مک خود را در macOS Ventura هارد ریست کنیم؟

 1. در مک شما تنظیمات سیستم باز کن 2. از نوار کناری سمت چپ عمومی انتخاب کنید. 3. از این به بعد انتقال یا بازنشانی و سپس روی تمام محتوا و تنظیمات را پاک کنید کلیک. 4. در صورت لزوم، رمز عبور خود را وارد کنید و مراحل را برای بازنشانی مک خود دنبال کنید.

میانبر: همچنین می توانید “حذف” را در نوار جستجوی مک جستجو کنید. (می توانید از ذره بین در گوشه سمت راست بالا یا میانبر صفحه کلید cmd + space استفاده کنید)

یک آموزش جامع در مورد نحوه تنظیم مجدد مک بوک قبل از فروش
چگونه مک خود را به macOS Ventura بازنشانی کنیم

نحوه بازنشانی مک در macOS Monterey

اپل دستیار کاملاً جدید Erase Assistant را در macOS Monterey برای سال 2018 و مک های جدیدتر معرفی می کند.

اگر هنوز مک خود را به روز نکرده اید، ساده ترین کار این است که مک خود را با Monterey به حالت کارخانه بازنشانی کنید.

 1. یک نسخه پشتیبان جدید از مک خود تهیه کنید.
 2. اکنون تنظیمات سیستم باز کن
 3. در نوار منو تنظیمات سیستم کلیک کنید و تمام محتوا و تنظیمات را پاک کنید انتخاب کنید.
 4. اکنون دستورالعمل های مربوطه را برای تنظیم مجدد مک خود دنبال کنید.
 5. مانند iOS، فرآیند حذف در macOS Monterey آسان است.
 6. نسخه نصب شده فعلی macOS باقی خواهد ماند.

مراحل کار در شکل زیر نشان داده شده است:

یک آموزش جامع در مورد نحوه تنظیم مجدد مک بوک قبل از فروش
نحوه بازنشانی مک در macOS Monterey

توجه: اگر MacBook M1/M1 Pro/M1 Max شما به درستی کار نمی‌کند، باید آن را بازیابی یا بازنشانی کنید.

نحوه بازنشانی دسکتاپ Macbook و Mac خود در macOS Big Sur یا نسخه های قبلی

 1. از مک خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. 2. از حساب iCloud خود در مک خود خارج شوید. (System Preferences > Apple ID > View > Sign Out) 3. از جانب iMessage و زمان رویارویی همچنین از سیستم خارج شوید (از طریق اولویت ها هر برنامه ای) 4. اکنون NVRAM بازنشانی (مراحل 4 تا 7 به تفصیل در زیر آمده است) 5. در بازیابی macOS شروع کنید 6. دیسک راه اندازی حذف 7. نسخه جدید از سیستم عامل مک نصب

تنظیم مجدد NVRAM

در یک سند پشتیبانی، اپل اشاره می کند که تنظیم مجدد NVRAM برای مک های اینتل که تراشه امنیتی Apple T2 ندارند، مهم است. زیرا می تواند تنظیمات کاربر را حذف کرده و تنظیمات امنیتی پیش فرض را بازیابی کند. در اینجا نحوه تنظیم مجدد NVRAM آورده شده است:

ابتدا مک خود را خاموش کنید، دوباره آن را روشن کنید و بلافاصله چهار کلید Option، Command، P و R را با هم فشار دهید و آنها را به مدت 20 ثانیه نگه دارید، سپس آنها را رها کنید.

در MacOS Recovery بوت شوید

در Apple Silicon Mac

 1. مک خود را خاموش کنید.
 2. دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا روشن شود. تا زمانی که گزینه های بوت ظاهر شوند، Power را نگه دارید.
 3. گزینه بازیابی macOS انتخاب کنید.
 4. اکنون macOS را دوباره نصب کنید را کلیک کنید
 5. دستورالعمل ها را دنبال کنید.

در مک های اینتل

macOS Recovery برای اینتل Mac‌ها نسخه متفاوتی از macOS را بر اساس میانبر صفحه‌کلیدی که هنگام راه‌اندازی Mac خود استفاده کرده‌اید، نصب می‌کند. به محض اینکه مک خود را روشن کردید یکی از میانبرهای صفحه کلید زیر را نگه دارید و با دیدن کره زمین یا لوگوی اپل آن را رها کنید:

R⌘ (فرمان R): آخرین نسخه سیستم عامل مک را بدون به روز رسانی مجدد بر روی مک نصب می کند.

R⌥⌘ (فرمان R اختیاری): آخرین نسخه سیستم عامل مک را که با مک شما سازگار است نصب می کند.

اپل در صفحه پشتیبانی خود اشاره می‌کند که اگر مکی را می‌فروشید که متعلق به آن است OS X El Capitan یا استفاده های قدیمی تر Option-Command-R برای اطمینان از اینکه نصب با Apple ID شما مرتبط نیست استفاده کنید. علاوه بر این، آخرین نسخه سیستم عامل مک را روی مک نصب می کند.

یک آموزش جامع در مورد نحوه تنظیم مجدد مک بوک قبل از فروش
تنظیم مجدد مک قبل از فروش

زمان دانلود برای macOS Recovery بسته به اتصال و سرعت اینترنت شما متفاوت است. پس از تکمیل فرآیند، پنجره macOS Utilities را خواهید دید.

دیسک راه اندازی خود را پاک کنید

 1. در پنجره خدمات رفاهی روی ابزار دیسک کلیک. سپس روی ادامه داد دست زدن به 2. از نوار کناری ابزار دیسک دیسک راه اندازی خود را انتخاب کنید. (از عناصر فوق، مانند SSD اپل روی نام حجم کلیک نکنید مکینتاش HD) 3. روی حذف می کند در بالای پنجره ابزار کلیک کنید. 4. نام دیسک را وارد کنید. (در مک های جدیدتر مکینتاش HD نام پیش فرض است) به سیستم عامل Mac Extended برای قالب بندی و نقشه پارتیشن GUID برای طراحی یا APFS استفاده کنید. 5. روی Delete کلیک کنید (پس از اتمام در نوار منو ابزار دیسک و سپس از Disk Utility خارج شوید کلیک کنید تا پنجره باز شود macOS Utilities برگشت)
فرآیند بازنشانی را با نصب مجدد macOS تکمیل کنید
 1. به پنجره اصلی macOS Utilities بچرخ و برو macOS را دوباره نصب کنید کلیک. 2. دستورات را دنبال کنید و دستگاهی را که می خواهید Mac OS روی آن نصب کنید انتخاب کنید. (اگر چندین دستگاه دارید) 3. اگر از نوت بوک مک استفاده می کنید، کابل برق را وصل کنید. 4. روی نصب دست زدن به 5. اگر تو داری SSD شما می توانید مدت زمان تخمینی 10 تا 20 دقیقه برای نصب را مشاهده کنید. اگر هارد دیسک دارید، زمان طولانی تر خواهد بود. 6. پس از اتمام نصب، صفحه نمایش اسپلش را با انتخابگر منطقه خواهید دید. اگر قصد دارید مک خود را حفظ کنید، به روند راه اندازی ادامه دهید. اما اگر می خواهید آن را بفروشید، از میانبر صفحه کلید استفاده کنید ⌘Q از جانب دستیار راه اندازی برو بیرون و مک خاموش کن.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید متشکریم. اگر این مقاله برای شما مفید بود، می توانید در مورد میانبرهای صفحه کلید مک و نحوه جابجایی و پنهان کردن داک در مک نیز مطالعه کنید.